---děti 2013, Kohoutová Kateřina

Kamil

IMG_5879-d

Kamil je nyní již roční chlapeček, kterému byl ještě ve 39tt diagnostikován hydrocefalus a má těžkou atrofii mozku. I přes svůj handikep je to strašně moc šikovný a veselý kluk.

IMG_5950-d

IMG_5889bw-d

 

Jeho maminka nám napsala:

Kamčovi bude za dva dny půl roku.

Jeho příchod na svět nebyl nijak šťastný, i když všechny testy v těhotenství vycházely v pořádku, ve 39.tt čistě náhodou doktor při ultrazvuku zjistil, že má Kamča větší hlavičku a vypadá to na hydrocefalus, což se nám také v ústecké nemocnici potvrdilo. Během ultrazvuku a magnetické rezonance, kterou jsem musela okamžitě podstoupit, se mi sen o pohodovém porodu zcela rozplynul. Následoval porod císařským řezem, kdy se narodil Kamča s váhou 3500g a s délkou 50 cm.

Zjistilo se, že Kamča během posledního týdne prodělal krvácení do mozku, které způsobilo již zmíněný hydrocefalus – mozkomíšní mok nemá kam odtékat, tudíž se hromadí v hlavičce, zvětšují se mozkové komory, které utlačují mozkovou tkáň. Ihned po porodu prodělal Kamča punkci, kde mu odebrali část moku, aby tolik netlačil na mozkovou tkáň.

V 8 dnech Kamča prodělal endoskopickou operaci, kde mu dírkou zprůchodnili dvě mozkové komory, operace dopadla dobře. Bohužel zlepšení netrvalo dlouho, hlavička se začala opět zvětšovat a Kamča v den kdy mu byl 1 měsíc a téměř 1 týden musel okamžitě prodělat druhou operaci, kde mu byl zaveden shunt – hadička, která vede z hlavičky do bříška a odvádí mu mozkomíšní mok.

Nikdo nám nedokáže říci, jak na tom Kamča jednou bude, jeho mozek je silně utlačen. Hlavička je dost těžká na to, aby ji uzvedl, tudíž se neotáčí na bříško, ani nepase koníky. Cvičíme Vojtovku, která mu náramně pomáhá a kontroly, které byly ze začátku každý týden, se teď uskuteční až po 3 měsících..

Dlouho se nesmál a někteří doktoři mi snad ani nevěří, že se směje. Jeho úsměv je ta nejkrásnější odměna za to, co jsme si zatím všechno prožili, ať je a bude jakýkoliv, stále to bude náš milovaný Kamínek, jak mu také říkáme :). A i když cesta bude dlouhá a trnitá, věříme že ji zvládneme….

 

 

Fotografie pořídila Kateřina Kohoutová.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *