Dlouhá Hana

Karolínka

Karolínka je čtyřletá nádherná slečna, která trpí světloplachostí kombinovanou s dalšími očními vadami. Proto musí stále nosit speciální oranžové brýle. Denní světlo na ni působí stejně jako na nás přímý pohled do ostrého sluníčka. Její oční vada jí komplikuje život, ale přesto je to tak úžasné stvoření plné života a radosti.

Její maminka nám napsala:

Karolínka je usměvavá, temperamentní a velmi veselá čtyřletá holčička, které je všude plno a díky svým brýličkám i velmi nezapomenutelná!

Těhotenství bylo pohodové, když pominu objímání toalety ráno a večer do poloviny těhotenství a to, že se potom naší holčičce nechtělo moc na svět, protože se narodila skoro 14 dní po termínu. Od začátku byla velmi temperamentní miminko, ale nic nenasvědčovalo tomu, že by mohl být nějaký problém.

A pak to začalo…problémy s přibýváním na váze, problémy s kyčlemi, kdy nosila třmínky, problémy s vývojem,

který nebyl dle tabulek. Díky tomu jsme se dostali na neurologii, kde si poprvé paní doktorka asi ve 4 měsících všimla, že Káje těkají očička a v tu chvíli se odstartovala série vyšetření, kdy jsem proplakala nejen noci, ale i dny a měla jsem pocit, že jsem spadla z růžových obláčků úplně na dno!

S Kájou jsme absolvovali spoustu vyšetření, kdy se postupně vylučovaly různé důvody těkání očiček, včetně nádoru na mozku a  kdy po  magnetické rezonanci v Motole (hospitalizace na očním oddělení byl další nápor na nervy, protože s námi byla na pokoji maminka s chlapečkem, kterému našli lékaři nádory na očích a lidský přístup některých lékařů byl více než odstrašující, někdy si říkám, jak takoví lidé můžou pracovat na dětském oddělení a pomáhat dětem) nám řekli, že nikde nic nenašli, tedy kromě dioptrií a že to těkání věkem vymizí.

Kája dostala dioptrické brýle a bylo hotovo. Po pár dnech jsme si všimli, že Kája začíná mhouřit dost očička, tak jsem zavolala na oční oddělení do Motola a tam mi „příjemná“ sestřička řekla, že evidentně bude mít Kája alergii, tak ať jí v lékárně koupíme kapičky do očí a bude to!

To vše se ale naštěstí nezdálo naší pediatričce, a tak se jí podařilo nás objednat k paní doktorce Zobanové, která se věnuje dětem s očními vadami a je to kapacita ve svém oboru a teprve ona zjistila, že nám bohužel v Motole stanovili špatnou diagnózu a že Karolínka nemá žádnou alergii, ale že jí vadí světlo! Tato oční vada se jmenuje „světloplachost“ a znamená to, že naší dcerce vadí přímé sluneční, ale i denní světlo…s manželem to vždy všem vysvětlujeme tak, že je to jako když člověk vyjde ven a podívá se bez brýlí do sluníčka, tak takto naše dcerka vnímá denní světlo.

Karolínka od paní doktorky dostala brýle se speciálními skly, které korigují světlo a díky nim může venku i doma fungovat, ale bez nich už být nemůže a bude je nosit celý život, protože tato vada je neléčitelná.

Tato vada je genetická, protože já i manžel k ní máme předpoklady, ale u nás se neprojevila a projevila se u Karolínky.

Naštěstí nám paní doktorka Zobanová, ale i Raná péče Eda a Speciálně pedagogické centrum velmi pomáhají, aby se Karolínka mohla co nejpřirozeněji rozvíjet s ohledem na její oční vadu a pro nás rodiče jsou také velkou psychickou podporou.

Na první pohled je Karolínka normální holčička, která má jen výrazné brýle, které neustále nosí, ale na druhý pohled jí její oční vada ztěžuje život. Má změněnou orientaci v prostoru, kterou ovlivňuje světlo, pokud k ní nepřijdeme blízko, nepromluvíme, tak nás nevidí a ani nás nepozná, takže několikrát se stalo, že šla k úplně cizímu člověku, nevidí detaily, nevidí letící letadlo, ptáky, zvířátka na stromech a i jízda na kole nebo

přecházení přes silnici je problém, má změněné barevné spektrum, takže nerozeznává barvy, tzn., že klidně kousne do nezralého jablka, protože neví, že je nezralé a třeba bílá nebo žlutá barva pro ní není barva, protože jí prostě nevidí.

Také vysvětlování, proč ona musí nosit brýle a ostatní děti nemusí, je občas namáhavé, ale na druhou stranu si uvědomujeme, že v porovnání s ostatními dětmi, které mají mnohem závažnější nemoci, jsme vlastně měli velké štěstí, protože máme jinak zdravou a šikovnou holčičku, která to v životě sice nebude mít jednoduché, ale věříme, že to společně zvládneme a všem škarohlídům, kteří jí komplikují život ukážeme, že každý člověk může v životě i přes nějaký handicap dokázat spoustu věcí!!!

.

.

.

Fotografie pořídila Hana Dlouhá.


Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. Michala says:

    Dobrý den,
    máte moc krásnou a šikovnou holčičku. Držím jí do budoucna palce ať se potýká s co nejmenšími potížemi. Mám také syna se zrakovou vadou. Michala

  2. Silvie says:

    Dobrý den, děkuji za milá slova! 🙂 Věřím, že i když Bůh nenadělil našim dětem co se týče zraku, tak jim to bohatě vynahradil jinak…jsou to úžasné dětičky! 🙂 Silva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *