---děti 2013, Kunčická Kateřina

Klárka

8D7C8211-d

Klárka je nyní šestnáctiměsíční holčička, která se narodila 31+2 tt s porodní váhou 1690g.  Je to veselá a šikovná holčička, která pomalu vše dohání.

8D7C8238cb-d

8D7C8191-d

 

Její maminka nám napsala:
V květnu 2012 jsem zjistila, že čekáme naše první miminko. Samozřejmě jsme z toho s manželem měli radost a vůbec by nás v té době nenapadlo, že mohou nastat nějaké problémy. Proč by taky měly? Vždyť těhotenství od začátku probíhalo tak, jak mělo, všechna lékařská vyšetření byla v pořádku a já neměla ani žádné nevolnosti. Termín porodu byl stanoven na 12. leden 2013.

Vše se změnilo ve středu 7. listopadu 2012, kdy mi nebylo moc dobře, ale nevěnovala jsem tomu nijak zvlášť pozornost a přisuzovala jsem to přicházejícímu nachlazení. Souvislost s těhotenstvím nebo dokonce s porodem mě v žádném případě nenapadla. Druhý den jsem šla jako obvykle do práce (na mateřskou dovolenou jsem měla nastoupit až za tři týdny) a začaly mě navíc bolet záda v oblasti beder, což mi také nepřišlo nijak zvlášť podezřelé, je přece známo, že těhotné ženy mohou bolet záda. Až večer mě napadlo sledovat hodiny, jestli se bolesti zad opakují pravidelně. A skutečně byly pravidelné, zhruba co 10 minut. To už jsem znejistila, ale stále si ještě nic nepřipouštěla, když to jsou jen záda a do porodu zbývaly ještě dva měsíce. V noci se bolesti trochu zklidnily, intervaly se prodloužily a cítila jsem se lépe, proto jsem i v pátek šla opět do práce. Ten den se bolesti ale vystupňovaly hodně a až před půlnocí jsem si přiznala, že to není samo sebou, že to nemůže přejít a že se něco děje. Odjeli jsme tedy s manželem do nemocnice a po vyšetření mi lékař sdělil, že rodím a do rána zřejmě bude dítě na světě. Byla sobota 10. listopadu 2012 nad ránem a já byla 31 + 0 tt.

Od té chvíle ani pořádně nevím, co se dělo, jen se mi hlavou honilo, že to není možné, že přece ještě nenadešel správný čas, že to je určitě nějaký omyl.

Přeložili mě rovnou na porodní sál, ale i přesto mi píchli kortikoidy na dozrání plic, i když rovnou řekli, že nestihnou zabrat, že 48 hodin, které jsou pro jejich účinek potřeba, v žádném případě nemám. Kromě toho jsem dostávala také tokolytika na zmírnění kontrakcí a antibiotika. Velkým překvapením pak pro všechny bylo, jak rychle léky zabraly, ale jedním dechem pan doktor dodal, že stále nám jde jen o zmíněných 48 hodin, že další čas už není možné získat. Ale i tak to byl úspěch, stále jsem se třásla, možná z léků, možná z nervů, ale ulevilo se mi, že se porod povedlo oddálit, byť jen o pár hodin.

Po zbytek dne se můj stav naštěstí nezhoršil, proto mě večer přeložili z porodního sálu na normální pokoj, abych měla větší pohodlí. Tam jsem strávila ještě celou neděli a už bylo jasné, že kortikoidy splní svůj účel a miminko poprvé ukázalo, že dokáže zabojovat, když je potřeba. V noci na pondělí se mi už však začaly vracet bolesti, o kterých jsem tentokrát už věděla přesně, co znamenají a ráno po vizitě a následném vyšetření jsem opět putovala na porodní sál s tím, že dnes už je porod nevyhnutelný a že to může být rychle. A tak se také stalo, v 10:40 v pondělí 12. listopadu 2012 (31 + 2tt) se nám narodila dcera Klárka s váhou

1 690 g a mírou 40 cm.

Od první chvíle na tom byla v rámci možností dobře, dokonce ani nepotřebovala žádnou dechovou podporu a vše vypadalo slibně. Ale následující dny se potvrdilo, že nic není jistého a život dříve narozených dětí je zpočátku jako na houpačce. Najednou potřebovala dechovou podporu, dlouho ubývala na váze až na 1 430 g, měla žloutenku, byla chudokrevná, ale největší šok nastal, když nám sdělili výsledky vyšetření mozku ultrazvukem. Pamatuji si jen, že paní doktorka řekla, že to není úplně v pořádku a že hrozí postižení. Co říkala potom jsem už vůbec nevnímala. Nezbývalo než se s tím vyrovnat a doufat, že to nebude tak zlé. Při dalších návštěvách mi to paní doktorka laicky vysvětlovala a sdělovala průběh změn, které se v mozku odehrály a vždy zdůraznila váhu intenzivních rehabilitací, které budou nutné.

Další dny v nemocnici už nás nečekaly žádné špatné zprávy, všechna další vyšetření byla po celou dobu v pořádku, stravu Klárka dobře tolerovala, přibývala na váze pěkně, zlepšila se s dýcháním, mohli jsme klokánkovat, jediný problém byl, že nechtěla sama pít, takže byla dlouho sondována, ale i to jsme v našich společných posledních dnech v nemocnici vypilovaly tak, že mohla být 20. prosince 2012 propuštěna domů.

Bohužel už 26. prosince jsme do nemocnice nastoupily znovu na pozorování kvůli dušení při každém jídle, kdy se Klárka zakuckala tak, že nebyla schopna se nadechnout, bezvládně ležela, začínala modrat a bez naší pomoci by se zřejmě udusila. Následující vyšetření ale nic neukázala a tyto stavy byly způsobeny nezralostí, kdy nezvládala korigovat sání, polykání a dýchání. Bojovali jsme s tím ještě dlouhé dva měsíce, které pro mě byly snad horší než dny strávené po jejím narození v nemocnici, ale Klárka „z toho vyrostla“ a už je to za námi.

Dnes je Klárce 10 měsíců, korigovaně 8, a i přes neideální prognózy na začátku je její psychomotorický vývoj přiměřený korigovanému věku, je veselá, živá holčička, která se o všechno zajímá a dělá nám radost. Teď nově si ještě zvykáme na dioptrické brýle kvůli šilhání a vyšším dioptriím, které zdědila po mně, ale oproti tomu všemu, co jí hrozilo, je to jen maličkost. Na rehabilitace musíme docházet stále a ještě dlouho budeme, ale bereme to jako běžnou součást života, těšíme se z každého jejího pokroku a věříme, že to nejhorší už má za sebou.

 

Fotografie pořídila Kateřina Kunčická.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. jana says:

    Je to krásná holčička!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *