-----------děti 2019, Stehlíková Hana

Marie

Maruška se narodila 6 týdnů před plánovaným termínem porodu ve znojemské nemocnici, a to v lednu 2012. Byla nečekaný drobeček, na kterého již doma netrpělivě čekal starší bratříček.  Již od začátku jsme bojovali s problémy s kojením, náhradním mlíčkem a následně jsme museli přejít i na speciální mléko pro ublinkávající děti.

Maruška se nevyvíjela jako většina normálních dětí. Byla maličká, drobná a časem jsme začali zaznamenávat, že i s jejím motorickým vývojem něco není v pořádku. Nechtěla se přetáčet, pást koníčky, lozit a chodit začala až v 18ti měsících.

Postupem času bylo zvláštní i její chování, čím dál více se stupňovaly záchvaty vzteku, kdy nebyla k utišení, v řeči se nerozvíjela vůbec. Stále jsme doufali, že se časem všechno změní, zlepší, bohužel jakékoliv zlepšení přicházelo čím dál pomaleji.

Začali jsme tedy navštěvovat lékaře od neurologů, psychologů, logopedů po další specialisty. Maruška v roce 2015 nastoupila do školky, kde dostala na dva roky asistentku a po dvou letech přešla do speciální školky pro mentálně postižené děti ve Znojmě.

V té době jí už diagnostikovali středně těžkou formu autismu, ADHD, vývojovou dysfázii a lehkou mozkovou retardaci.

Po dlouhých bojích s úřady nám na konci roku 2018 byl přiznán průkaz ZTP/P.

Marušce bylo nyní (01/2019) 7 let, někdy je to s ní lehčí a někdy těžší. Celou domácnost jsme museli přizpůsobit její bezpečnosti a zároveň i domácnost zabezpečit proti ní.

Až postupem času jsme se naučili, jak s ní pracovat, a i tak nás občas překvapí něčím novým, i pozitivním i negativním.

Je to velice aktivní holčička, která si neuvědomuje žádné nebezpečí. Už se nám stalo, že skočila do bazénu, ačkoliv neumí plavat… to jsou pak akce jako z Pobřežní hlídky…

Fotografie pořídila paní fotografka Hanka Stehlíková (na FB Stehlíková Garčicová).

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *