---děti 2013, Drahošová Kristina

Maruška

kl-16-d

Maruška je slečna, která se narodila s vrozenou vývojovou vadou mozku. Je ležící, nedokáže komunikovat s okolím, přesto se velmi snaží a díky speciálnímu cvičení se posouvá kupředu.  A hlavně díky velké péči rodiny, na kterou je strašně napojená se její stav mění.

kl-4-d

kl-39-d

 

Její maminka nám napsala:

Dobrý den, ráda bych Vám představila moji dceru Marušku. Je jí 14 let, je ležící, silně slabozraká, těžce fyzicky i psychicky postižená, nedokáže se mnou komunikovat. Od jejích třech let se o ni starám sama, neboť manžel neusnesl tíhu jejího postižení.
Maruška se narodila s vrozenou vývojovou vadou mozku, s těžkým postižením očí. V průběhu prvního roku se u ní projevila epilepsie a začala se jí posunovat pánev, což mělo velký vliv na pravý kyčel. Maruška musela ve dvou letech na operaci pravé nohy, aby se jí nevykloubila kyčel. V podstatě od narození jsem s Maruškou cvičila, jezdila 2x ročně do lázní a dalších zařízení s různými druhy rehabilitace. Bohužel i přes veškerou péči, kterou jsem Marušce zajišťovala a přes různé kompenzační pomůcky, které nosila, se jí vykloubil pravý kyčel a vytvořila těžká skolioza páteře.V osmi letech Maruška absolvovala složitou operaci kyčle, včetně naklopení pánve a vytvoření nové kloubní jamky, ze které se psychicky i fyzicky zotavovala celý rok. Bohužel po operaci se Marušce noha vytočila do strany a téměř ji nepoužívá. V loňském roce musela Maruška na operaci těžké skoliozy páteře, které ji velmi znepříjemňovala život. I když už jí nešlo operací páteř zcela narovnat a Maruška zůstala křivá, pomohla jí operace alespoň od nošení korzetu a bolesti, kterou do té doby trpěla. Operace ji pomohla i psychicky.
Maruška nepoužívá zbytky zraku které má, ale i přesto dokáže bezpečně poznat své nejbližší. Nemluví, orientuje se v prostředí pouze sluchem. Marušce komplikuje život  problém s jídlem, neboť je schopná přijímat stravu pouze z lahve – tekutou a mléčnou.
Přes všechna postižení a problémy, které musí každodenně Maruška překonávat, to je velmi milá holčička, která má ráda básničky, říkanky, zpívání, poslech písniček. Ráda jezdí na procházky a miluje houpání v houpačce.

 

 

Fotografie pořídila Kristina Drahošová.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *