----děti 2014, Slováčková Jana Siťa

Matoušek

DSC_0913-d

Matoušek je tříletý úžasný kluk s Downovým syndromem. Je to nádherná osůbka s velkým srdcem a nádhernou duší.

DSC_0993-d

DSC_0856-d

 

Jeho maminka nám napsala:

Blíží se podzimní čas a jeho vůně mi opět připomíná událost, která změnila náš život.
Koncem října jsme netrpělivě očekávali příchod našeho pátého dítěte. Přípravy se blížily ke konci, všechna vyšetření byla v pořádku, takže zbývalo jen vychutnat poslední týdny prosluněné a prohřáté podzimním sluncem. Den „D“ přišel o 14 dní dřív v polovině října. Po pohodovém těhotenství a ještě pohodovějším porodu se nám narodil syn Matouš. První společné okamžiky byly nádherné a velmi jsme si je užívali.

Druhý den ale přišly nečekané události. Dětská lékařka mi velmi nepříjemně oznámila, že se jí dítě nelíbí a je potřeba udělat genetické testy. Než jsem si stačila uvědomit, co se děje, byla jsem v péči dvou lékařek z OLG (Oddělení lékařské genetiky), které mě zahrnuly výčitkami, proč jsem tak zanedbala prenatální diagnostiku. Vlastně ani nevěděly, jaké jsem podstoupila genetické testy a s jakými výsledky. Měly jasno. Další nezodpovědná matka, která na svět dobrovolně přivedla postižené dítě. Následovalo pár velmi náročných dní, zlvášť protože jsme byli s manželem odděleni a přístup lékařky na oddělení šestinedělí byl velmi neúnosný. Nakonec se mi i přes nevyřešené testy podařilo odejít, sice v nejistotě, ale domů. Matoušek byl totiž velmi šikovný a pár gramů přibral, takže jsme na výsledek genetického testu mohli čekat doma. Za dva dny se diagnoza potvrdila. Náš syn má downův syndrom.
Hned od začátku jsme věděli, že se chceme o Matouše starat doma a tak jsme hledali informace. Po rozhovorech s některými lékaři jsem měla dojem, že dítě se nebude nikdy hýbat ani s námi komunikovat. Jaké mě ale čekalo překvapení, když jsem se setkala s rodinami, které dítě s DS přijaly a starají se. Jejich život neskončil, děti jsou šikovné, hlavně pak velmi emocionálně obdarované a můžeme potvrdit, že i my máme z našeho skorotříleťáka velkou radost. Je vidět, že je rád na světě, užívá si života a lásku, kterou mu dáváme nám mnohonásobně vrací. Ani na okamžik nelitujeme, že prenatální diagnostika DS neodhalila a my nemuseli čelit tlaku na UPT a strachu, že to nezvládneme a náš život už bude navždy plný smutku a bolesti. Doufám, že bychom život tohoto chlapečka vybojovali, protože jinak bychom byli v životě velmi ochuzeni. Velkou inspirací se mi stala facebooková skupina „Klub nejmenších dětí s Downovým syndromem“. Čerpám tam nejen aktuální informace o rozvoji dětí s DS, ale hlavně mě těší osobní vztahy, které jsem mohla navázat a vidět jak může být dítě s DS šťastné v péči rodiny.

Náš velký dík patří na prvním místě Bohu, kterému věříme, že nedává zkoušky nad lidské síly a trpělivě nás na této cestě provází. Na druhém místě pak našim čtyřem starším dětem, které Matouška velmi milují.

 

 

 

Fotografie pořídila Jana Siťa Slováčková.

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. Alena says:

    Nádherně napsané:))) ať Vás Bůh opatruje a dává vám dost síly na cestě:))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *