----děti 2014, Hrušková Renáta

Vojtíšek

EG3B4454-d

Vojtíšek je chlapeček narozený 32+3 tt s porodní váhou 1805 g. Od narození měl jisté potíže, ale statečně se vším bojuje a je to strašně šikovný a veselý klučina.

 

EG3B4528-d

EG3B4577-d

 

Jeho maminka nám napsala:

Náš příběh začíná tím, že jsme se s přítelem rozhodli mít miminko. Vyšlo nám to hned na poprvé přirozeně, což v dnešní době je zázrak. Sice jsme s tím tak rychle nepočítali, ale byli jsme rádi, že se to povedlo a že jsme oba po zdravotní stránce v pořádku. Ale hned od začátku jsem měla problémy. Nejdříve jsem do 4.měsíce zvracela a když to pominulo, tak se v 5.měsíci objevily migrény. Ty trvaly cca do 6.měsíce. V půlce 7.měsíce se mi zvýšil tlak a začínala jsem se dusit. Myslela jsem si, že je to alergie. Ale propukla u mě preeklampsie. A to tak, že jsem během víkendu celá otekla. Častěji jsem se dusila, zvyšoval se mi tlak. Rozhodla jsem se, že mě přítel odveze do porodnice. Tam mně naměřili vysoký tlak 150/95. Z moče zjistili vysoký odpad bílkovin do moče. Druhý den jsem dostala injekci, aby miminku dozrály dříve plíce, kdyby se muselo těhotenství ukončit. Hlídali mě, nasadili prášky na vysoký tlak, ale nic nepomáhalo. Další den mi z krve zjistili špatné jaterní testy a nezvládaly to ani moje ledviny. Při dalším dušení večer se rozhodli ihned ukončit moje těhotenství. Musela jsem ihned na sál s celkovou anestezií na císaře.

Vojtíšek, který se nám narodil 32+3 tt s  1805 g a 42 cm měl mírně zakalenou plodovou vodu, ale byl v pořádku. Byl  jen 2 dny na dýchacích přístrojích a měl sondu do žaludku, tu měl asi týden. V inkubátoru byl 3 dny, protože nedokázal udržet teplotu. I po vyndání z inkubátoru pak musel mít  hřejivou dečku, ale asi jen týden. Nedovedl ode mne pít mateřské mléko. Moc mu to nešlo, ale 3 měsíce měl mateřského mléko s dokrmováním umělého mléka z lahvičky. Po dalším týdnu se už zdálo být vše dobré. Jen můj zdravotní stav rozhodně dobrý nebyl. Byla jsem stále oteklá a měla vysoký tlak a začala mi hnisat jizva po císaři.  Pak přestal Vojtíšek hýbat ručičkou od zápěstí až nahoru. Měla jsem o něj hrozný strach! Doktoři zatím nevěděli co to způsobilo. A já měla podezření, že ho někdo z personálu upustil na zem, nebo mu něco udělal. Následovaly kruté 4 dny vyšetření a RTG. A nic! Až další den se z krve ukázalo, že Vojtíšek v nemocnici chytil stafylokoka ramenního kloubu, proto měl ramínko jak vykloubené a nehýbal jím a hrozně plakal. Prý se to u nedonošených dětí takto projevuje, že přestanou hýbat ručičkou nebo nožičkou. Prostě jí mají jak hadrovou. Konečně nastala léčba dvojími antibiotiky do žíly, která trvala 20 dní. Když léčba zabrala, musel jít zpět do inkubátoru. Měl průjem z těch antibiotik a měl silné opruzeniny. Tak celkový jeho pobyt v nemocnici byl měsíc. Já tam byla 14 dní a pak mě na reverz pustili s tím, že tam budu docházet s mlékem.

Potřebovala jsem zařídit spoustu věcí, protože jsem nečekala předčasný porod. Po propuštění nám oznámila dětská doktorka, že preferuje otáčet hlavičku víc doprava. Tak nám doporučila chodit na rehabilitace, na které chodíme dodnes. Je třeba, aby dohnal ty dva měsíce, o které se narodil dříve. Hlavička se mu srovnala během měsíce. Když se dal Vojtíšek dohromady, následovaly další potíže s dýcháním. Měl zrychlené dýchání, dostal 2 inhalační spreje a začala další léčba. Po vysazení, cca po 3 měsících, se mu to opět vrátilo. Nebyl schopen normálně dýchat. S tím souviselo i jídlo. Špatně jedl, jak se zadýchával. Opět nám nasadili spreje. Jídlo se o málo zlepšilo, ale ne o moc. Musela jsem s ním do nemocnice, protože neprospíval a šel s váhou dolů. Tam stanovili těžký reflux. Dostal další léky, které bere dodnes. Než jsme našli mléko, které mu zachutnalo a začal zas papat, tak jsme vyzkoušeli 8 druhů mléka (včetně mléka na alergii). Prostě hrůza! Nakonec jsme skončily na mléku Hipp A.R, které mu chutná dodnes. Třikrát jsme vysazovaly spreje a zas nasazovaly. Teď je tomu cca 2 měsíce, co je nemá. Tak doufáme, že to už bude mít dobrý. I tak jsme ale objednaní do nemocnice na vyšetření, které se jmenuje Baby-bodypletysmografie. Toto vyšetření zjistí jak pracují jeho plíce. Na to jdeme 2.října 2014. Do dneška bojujeme už jen s jídlem, ale už prospívá sice nic moc,ale prospívá, a to je důležité. Je hrozně šikovný a nejsou na něm vidět známky nedonošenosti jen asi to, že je drobný.

 

Fotografie pořídila Renáta Hrušková.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *