-------děti 2017, Kubartová Klára

Adéla

Maminka Adélky nám napsala:

Naše dcera Adélka se narodila 19.2. 2005 po bezproblémovém těhotenství. Při narození nic nenasvědčovalo tomu, že by Adélka mohla mít nějaké zdravotní problémy. Porod proběhl v termínu a zcela v pořádku. Asi v 6. měsíci jsme začali pozorovat nějaké problémy v sedu, později i chodítku, nepoužívala nožičky a ani nelezla. Nožičky za sebou tahala. Přisuzovali jsme to její lenivosti, bylo těžké připustit si nějaký problém. Nám by se přeci něco takového nemohlo stát, ale opak byl pravdou.

V jednom roce při pravidelné kontrole, kdy při vážení se dcera neudržela v sedu, začal kolotoč. Byli jsme ihned odesláni na neurologii, kde se zjistila její diagnóza DMO – dětská mozková obrna (spastická diparliéza). Museli jsme začít cvičit Vojtovu metodu několikrát denně. Pravidelně jsme cvičili asi do jejích 4,5 let. Díky cvičení se postupně dostala na nožičky, nejdříve chodila v chodítku, později s trojbodovými holemi. Adélka má za sebou také prolongaci achillových šlach a aplikaci botulotoxinu do nožiček. To vše kvůli jejím ztuhlým nožičkám. A aby toho nebylo málo ve čtyřech letech se zjistilo, že má neurogenní močový měchýř. Musíme cévkovat, jelikož její měchýř se nedokáže vyprázdnit celý.

V roce 2010 jsme vyzkoušeli cvičení v tzv. kosmickém oblečku v Adeli centru v Piešťanech. Tato intenzivní rehabilitace Adélce pomáhá a vždy se posune o kousek dál. Od roku 2012 na tuto terapii jezdíme do Klimkovic. Tento rok také Adélka podstoupila operaci metodou Ulzibat, kdy jí šetrnou cestou uvolnili ztuhlé svalstvo na nožičkách.

Stále nás čeká hodně práce, nedostatky pořád jsou, hlavně v rovnováze a chůzi. Rehabilitace jsou a budou součástí života dcery. Věřím, že půjde stále dopředu a brzy se splní její největší sen, a to začít samostatně chodit a běhat s kamarádkami. Proto se také snažím neustále oslovovat nadace a sponzory na intenzivní rehabilitace, které nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami.  

I pro tento účel jsme na  FB založili skupinu   Pomoc pro Adélku , kde publikujeme průběh Adélčiných rehabilitací a její pokroky. 

Pro všechny, kteří by chtěli Adélce pomoci, máme u Asociace rodičů dětí s DMO a přidruženými neurologickými onemocněními ČR vedený transparentní účet číslo  2300501850/2010.

 

Fotografie pořídila paní fotografka Klára Kubartová ze studia Photo Claire

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *