-------děti 2017, Santolíková Kamila

Karolína

Příběh Karolínky nám poslala její pěstounka.

Karolínka se narodila 29. 6. 2007 s neurosvalovým postižením. Má diagnózu svalovou dystrofii a hypotonii, později se přidala epilepsie.

Karolínka má dva starší bratry. Filipovi je 11 let a spolu s Karolínkou od 1. února 2012 vyrůstají u nás v pěstounské péči. Petřík má 13 let a vychovává ho jeho prababička.

Karolínka chodila do speciální mateřské školy. Po prvním zápisu do školy dostala odklad. Měli jsme obrovské štěstí, že nám dovolili, abychom dali Karolínku v této době do běžné MŠ. Zde Karolínka úplně rozkvetla! Do této školky docházela paní učitelka ze ZUŠ a objevila u Karolínky hudební talent. Nejprve začala Karolínka hrát na zobcovou flétnu v rámci mateřské školy. Od pololetí nám doporučila paní učitelka ze ZUŠ, aby Karolínka ZUŠ navštěvovala.

Na základní školu Karolínka chodí mezi zdravé děti. Má svou paní asistentku, která s ní je už od školky. Mají spolu velice pěkný vztah. Měli jsme další obrovské štěstí na paní učitelku v první a druhé třídě. Díky ní zpívá Karolínka ve školním pěveckém sboru, který její paní učitelka ve škole vede.

Karolínka také pěkně kreslí, má ráda výrobu z keramiky i jiných materiálů. Ze všeho nejraději má však tanec. Téměř rok jsme hledali taneční kroužek, který by Karolínku mezi sebe přijal. Nakonec se jí ujala v DDM v Kopřivnici paní trenérka, která také vede taneční skupinu Thara Junior a Tap dance Thara DC. S touto taneční skupinou se Karolínka úspěšně účastní různých tanečních soutěží nejen v Čechách, ale již třikrát tancovali také na mezinárodní taneční soutěži ve Vídni.

Karolínku v jejich aktivitách musíme brzdit, přesto si ještě prosadila v ZUŠ další hudební nástroj, a to jsou elektronické varhany. Původně chtěla hrát na klavír, k tomu jí ale chybí svalová síla.

Kromě běžných povinností žáka musí Karolínka kvůli svému onemocnění denně cvičit. Podařilo se nám několikrát našetřit na různé intenzivní rehabilitace. Během školního roku jezdíme na rehabilitace, jedenkrát za týden u nás v Kopřivnici a co dva týdny do Ostravy do Denního stacionáře v Porubě. Také v případě obou rehabilitací máme obrovské štěstí na skvělé fyzioterapeutky.

Pro Karolínku je velmi důležitá samostatnost. V podstatě si vytancovala na různých akcích na přídavný elektromotor, který se dá přidat na její invalidní vozíček. Motor pracuje na principu motoru na elektrokole. Když Karolínka zabere, motor jí pomůže.

Karolínka také velmi ráda sportuje. Jezdí na kole s pomocnými kolečky. Potápí se, plave sice s deskou, ale moc ráda. Chtěla vyzkoušet i bruslení, k tomu jsme měli pomocný obleček a Karolínka byla v závěsu. Naposledy jsme zkoušeni monoski. Ze všeho má ohromnou radost.

Sama říká, že není postižená, jen nechodí …. Netuší však, jak je její onemocnění zrádné ….

Přes naši i Karolínčinu velkou snahu zvládnout její onemocnění, se bohužel kyčelní klouby dostaly mimo správné postavení. Dlouze jsme řešili, zda operovat či nikoli. Lékaři se ve svých názorech velmi rozcházejí. Nakonec jsme od této možnosti ustoupili, protože by se zdravotní stav Karolínky mohl velmi zhoršit. Místo toho teď Karolínka nosí trupovou ortézu a klín ke správnému postavení kyčlí. Velmi se za to bohužel stydí, ale je rozumná a chápe, že je to pro její dobro.

Přes svůj smutný osud je Karolínka velmi statečný človíček s velkým srdíčkem a neustálým úsměvem ve tváři.

I když je to s dětmi někdy maraton, jsme moc rádi, že je máme!

 

Fotografie pořídila paní fotografka Kamila Santolíková

Karolínku jsme našli také na její facebookové stránce Karolínka bude chodit

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *