-------děti 2017, Pokorná Lucie

Lukáš

Lukáš se narodil předčasně ve 27.tt z druhého těhotenství. Jeho o tři roky starší bratr zemřel 5. den po porodu na těžkou metabolickou vadu (chyběl mu v játrech jeden enzym).

Přes všechny negativní výsledky genetických testů si lékaři nebyli jisti, zda se metabolická vada neobjeví i u dalšího dítěte. 

Ve třináctém týdnu těhotenství s Lukášem jsem v Praze podstoupila odběr choriových klků. Odběr proběhl bez komplikací a po pár dnech nám lékaři sdělili, že je Lukáš zdravý. Konečně jsem si mohla užívat těhotenství a těšit se na příchod miminka. Poklidné období netrvalo dlouho. Od 20. týdne těhotenství jsem začala krvácet a ve 25. tt mi praskla plodová voda. Lékaři se snažili těhotenství prodloužit co nejdéle. Dostala jsem kortikoidy na dozrání plic miminka. Ujišťovala jsem sama sebe, že Lukáš bude žít a bude v pořádku, přece nemohu přijít i o druhé dítě! 

Narodil se císařským řezem v 27. tt s váhou 980 g a 36 cm. Po měsíci na JIP byl přeložen na neonatologické oddělení. Tam jsme spolu pobyli další dva měsíce a ve věku tří měsíců s váhou 2,5 kg jsme si Lukáška vezli domů. 

Ač nebylo na ultrazvuku mozku nic znát, neurologické vyšetření nedopadlo dobře a začali jsme cvičit vojtovu metodu. Lékaři nám toho moc nesdělili, jen to že máme cvičit, ale důvod neuvedli. V té době nebylo moc dostupných informací o nedonošených dětech a rizicích, která jim hrozí.

V roce nám sdělili diagnózu DMO. Postižení Lukáše je pouze tělesné, intelekt je v pořádku. Chvíli nám trvalo, než jsme byli schopni diagnózu přijmout a přes všechnu snahu, cvičení 5x denně, plavání, jízdě na koni, je Lukáš na vozíčku. 

Teď už je velký kluk, navštěvuje osmou třídu základní školy, miluje knihy, anglický jazyk a se spolužáky hry na počítači. Letos oslaví své 15. narozeniny.

Lukáš změnil naše životy, naučil nás radovat se z drobností a sebemenší pokrok v jeho tělesném vývoji je pro nás velkým darem a pro Lukáše krůčkem k samostatnosti. 

V šesti letech věku Lukáše se nám narodila dcera Lucie a o rok později malé překvapení, syn Tobiáš.

U obou sourozenců jsem odběry klků odmítla a celých devět měsíců se strachovala. 

Pro svoje dva mladší sourozence je Lukáš velkým vzorem, učí je vzájemné toleranci a lásce k druhým. Všichni tři si vzájemně pomáhají a já jsem šťastná, že je Lukáš takový, jaký je, a že nás učí vážit si opravdových hodnot života.

 

S pozdravem – maminka Lukáše

 

Za pořízené fotografie děkujeme Lucii Pokorné z Deblína

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *