- Příběhy, -------děti 2017, Vestfálová Jana

Marie

Maruščina maminka nám napsala:

Maruška se narodila v únoru 2009. Trochu nás i s bráškou Matýskem, dvojčetem, překvapili. Na svět si totiž o 2,5 měsíce pospíšili, narodili se ve 30tt.

Přes počáteční šok, kterým jsem si jako rodiče prošli, se zdálo být ale všechno v pořádku. Oba měli sice nějaké komplikace, ať už s dýcháním nebo trávením, ale nic zásadního. Asi po týdnu se váhově odrazili od cca 1 kg a začali přibírat a po 6ti týdnech jsme si ty dva krásné uzlíčky mohli odvést domů. Pamatuju si to jako dnes, byl první jarní den, svítilo sluníčko a všechno bylo tak krásné.

Kolečko obcházení doktorů nás ještě chvíli neminulo, oční – v pořádku, ušní – v pořádku, neurologie – v pořádku. Děti krásně prospívaly, hlavně váhově. Oba hladově dohnali, co jim na začátku chybělo a byli z nich pěkní cvalíci, především z Marušky.  A možná i tomu se tehdy trochu přisuzovalo, že byla motoricky lehce pozadu. Ale určitě se posouvala a na každé pravidelné kontrole na neurologii, co 3 měsíce, jsme dostali pochvalu. Neměla jsem sebemenší důvod se obávat, že by mohlo být něco v nepořádku, a to ani tehdy, kdy Matěj už pomalu obcházel nábytek, ale Maruška ani nelezla. Vždyť přece každé dítě je jiné!

V roce a čtvrt se začala stavět a tehdy poprvé pan doktor na neurologii pronesl, že se mu něco nezdá, ale že ještě uvidíme.  A na další kontrole za 3 měsíce najednou začal mluvit něco o tom, že chodit bude, ale že uvidíme jak a že nás objedná na magnetickou rezonanci. Těžko si umíte představit můj šok, hlavně, když jsme si až venku v lékařské zprávě přečetli diagnózu DMO, tedy dětská mozková obrna. Byla jsem tehdy přesvědčená, že se pan doktor spletl.

Nespletl se. Magnetická rezonance ukázala drobné poranění mozku, vlivem krvácení do mozku, o kterém jsme do té doby neměli ani tušení. No, a tehdy začalo naše nekonečné kolečko lázní a rehabilitací.

Pokud seženeme dostatek financí, jezdí Maruška cvičit do lázní Klimkovice na speciální rehabilitační program. V roce 2014 absolvovala Maruška operaci Ulzibat, při které jí nařízli spastické svaly a nožky se jí výrazně srovnaly. Chůze na první pohled není až nápadně odlišná, ale teď ji začaly zlobit kyčle, takže do budoucna hledíme trochu s obavami. Dokud totiž není ukončený růst, může dojít k opětovnému zkrácení svalů a zhoršení chůze.

Chůze je však pro Marušku náročná, snadno se unaví, často padá. Špatné postavení nohou velmi negativně ovlivňuje i její záda, kolena, má špatné postavení pánve, skoliózu.

Maruška je velmi inteligentní a vnímavá holčička, ale neminulo nás ADHD se silnou poruchou pozornosti, poruchy učení. V současnosti chodí do 3. třídy běžné základní školy s asistentem.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *