--děti 2012, Trbolová Petra

Toník

4T6A0023-0-d

Toník je sedmiletý kluk, který má diagnostikovaný středně funkční autismus, DMO-levostrannou hemiparézu a  praktickou nevidomost obou očí. Přese všechno je to neskutečně šikovný a veselý kluk, který toho už toho strašně moc zvládá.

4T6A0133-0-d

4T6A0111-0-d

Jeho maminka nám napsala:

Toník se narodil jako zdravé miminko. Byl jen přidušený a měl hematom na hlavičce. Hned od začátku to bylo ubrečené, nespokojené miminko. Toník byl mé čtvrté dítě. Od začátku má intuice maminky cítila, že je vše jinak, než by mělo.

Lékaři první rok mé připomínky nebrali na vědomí a stále mi opakovali, že je jen hyperaktivní a vše se srovná. Toníček chtěl poznávat svět a proto stále brečel, aby nám dal na vědomí, že nám nerozumí. Měl potíže i s chůzí a lezením. Do všeho nám narážel.

Přes internet jsem si našla jednu lékařku v Praze, která se nabídla, že nám Toníka vyšetří.

Pak nám začal boj s diagnózami. Jako první  byl dětský nízkofunkční autismus, DMO a oční vada. Takže jsme začali s alternativním dorozumíváním. Začali cvičit. Jezdit do lázní.

Nyní je Toníkovi 7 let. Má dětský autismus středně funkční na úrovni středně těžké retardace, DMO-levostranná hemiparéza, ADHD, praktickou nevidomost obou očí.

Přes všechny své diagnózy dnes Toník po pilném cvičení, operaci a pobytech v lázních, docela obstojně chodí. Od pěti let mluví. A začíná rozumět, co mu lidé říkají a umí vyjádřit co chce. Umí se chovat mezi lidmi a chodíme  na různé akce.

Jako dosavadní největší  úspěch beru, že Toník šlape na upraveném kole a jede s tím, že mu říkám „Stůj – díra. Stůj – člověk. Doleva. Zastav.“ Přes všechny své hendikepy Toník poznává lidi podle hlasu. Miluje věci kolem sebe, které my nevnímáme. Ptá se a povídá.

Všem kolem sebe, svým úsměvem a přístupem k životu ukazuje jak je pěkné brát vše tak, jak je.

 

 

Fotografie pořídila Petra Trbolová.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *