-----------děti 2019, Bláhová Simona

Viktorie, Amálie, Žofie

Maminka trojčátek nám napsala:

V únoru 2017 se nám předčasně narodila trojčátka – holčičky Viktorka, Amálka a Žofinka. Holčičky se narodily nečekaně v pátém měsíci těhotenství a přinesly si na svět řadu vážných zdravotních obtíží. Po narození byly díky zdravotním komplikacím rozvezeny do různých neonatologických center na Moravě. I když byla situace jednu dobu velmi složitá – jedna holčička byla ve Zlíně, druhá v Brně a třetí v Ostravě, každý den jsme byli s nimi. Objížděla jsem každý den všechna neonatologická centra a odstříkávala jsem jim čerstvé mateřské mléko, protože jsem věřila, že matčina přítomnost a mateřské mléko je to, co jim bude dávat chuť žít a nevzdávat to. Po narození holčiček se manžel přestěhoval do Zlína do podnájmu, aby nám byl co nejblíže, stíhal práci v Uherském Brodě, rekonstrukci domu v Kunovicích, který nebyl ve stavu schopném k bydlení, a ještě byl každý den s námi ve Zlíně. Ani na chvíli jsme nepřestali věřit, že se holčičky dostanou domů. Trvalo to dlouhého 8,5 měsíce, než jsme byli všichni pohromadě doma.

Nyní jsou jim téměř 2,5 roku a každá má svůj hendikep. Viktorka se narodila s nejnižší porodní váhou 480 g. Kvůli extrémní nezralosti má za sebou celou řadu operací. Je to od začátku velká bojovnice. Zbavila se nazogastrické sondy, kterou jsme podávali výživu přímo do žaludku. Před pár měsíci se zbavila závislosti na kyslíku, dle slov lékařů zázrakem. Zatím neslyší, ale neztrácíme naději. Je šance, že s pomocí speciálních sluchadel sluchové centrum dozraje. A děje se tak, pomaličku dozrává. Také Amálka od narození podstoupila řadu operací – například revizi břišní dutiny či operaci očí. Problémy se sluchem zasáhly i ji, ale naštěstí sluchové centrum postupně dozrává, takže časem uvidíme, jestli budeme potřebovat sluchadla či nikoliv. Záleží na vývoji řeči. Žofinka je na tom nejlépe. Prodělala „pouze“ několik operací hlavičky a má zavedený V-P shunt. To je hadička, která odvádí nadbytečný mozkomíšní mok (který se normálně vstřebává) do břišní dutiny. Těší nás, že dokáže říct pár slov, ráda všechno pozoruje a nic jí neunikne, prozkoumá každý kout. Momentálně s manželem navštěvujeme kurzy znakové řeči a všechny tři holčičky ji postupně učíme, protože nemáme jistotu, zda bude Viktorka slyšet, nebo porozumí řeči.

Psychomotorický vývoj všech holčiček je velmi opožděný. Čeká nás ještě spooooousta práce. Snažíme se shánět penízky pro intenzivní neurorehabilitační pobyty, které holčičkám moc pomáhají a posouvají je dopředu. Situace, v které jsme se ocitli, je vyčerpávající, a hlavně psychicky náročná. Ale moc se snažíme, děláme maximum pro naše krásné malé holčičky. Věříme, že je dotáhneme co nejdál a jednou je postavíme na nohy, naučíme komunikovat, ukotvíme v nich správné hodnoty a jednou zaintegrujeme do společnosti. I když tomu někteří lékaři nevěří, my věříme a nepřestaneme nikdy bojovat.

Více informací o holčičkách se dozvíte na www.trojcatka.cz

Aktuálně probíhá vánoční benefice pro trojčátka zde: http://www.slovackeleto.cz/benefice/

Fotografie pro trojčátka pořídila paní fotografka Simona Bláhová ze Zlína

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

 1. Jan says:

  Poprosim o zaslanie cisla uctu v tvare iban. Som zo svk a rad by som prispel.)

  1. admin says:

   Dobrý den, pane Jene,
   děkujeme moc za podnět, předali jsme ho mamince trojčátek a ta doplnila IBAN na své stránky http://www.trojcatka.cz. Pokud byste si přáli podpořit akci nákupu plyšáků, museli bychom zjistit IBAN Slováckého léta, tak se prosím kdyžtak ozvěte, jestli Vám stačí IBAN transparentního účtu. S přáním pěkného dne za Dotek světla

   Jana Siťa Slováčková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *